IRS2004STRPBF
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IRS2004STRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Gate Drivers
Manufacturer : Infineon Technologies
Series : -
Packaging : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
Part Status : Not For New Designs
Programmable : Not Verified
Driven Configuration : Half-Bridge
Channel Type : Synchronous
Number of Drivers : 2
Gate Type : IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply : 10V ~ 20V
Logic Voltage - VIL, VIH : 0.8V, 2.5V
Current - Peak Output (Source, Sink) : 290mA, 600mA
Input Type : Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap) : 200 V
Rise / Fall Time (Typ) : 70ns, 35ns
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)