ATMEGA16A-AU
  • 1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Mfr : Microchip Technology
Series : AVR® ATmega
Packaging : Tray
Part Status : Active
DigiKey Programmable : Verified
Core Processor : AVR
Core Size : 8-Bit
Speed : 16MHz
Connectivity : I2C, SPI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O : 32
Program Memory Size : 16KB (8K x 16)
Program Memory Type : FLASH
EEPROM Size : 512 x 8
RAM Size : 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 2.7V ~ 5.5V
Data Converters : A/D 8x10b
Oscillator Type : Internal
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type : Surface Mount
Supplier Device Package : 44-TQFP (10x10)
Package / Case : 44-TQFP
Base Product Number : ATMEGA16
Other Names : ATMEGA16AAU
Standard Package : 160
Place of Origin : CHINA
Model Number : ATMEGA16A-AU
Contact Now
ATMEGA16A-AU
Log in to the manufacturer's official website for more.
[Quality Assurance]
ATMEGA16A-AU
[Certification]
ATMEGA16A-AU
[About Shipping]
ATMEGA16A-AU
[About Payment]
ATMEGA16A-AU
[About packaging]
ATMEGA16A-AU
Product Tags:
ATMEGA16A-AU
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)