SRF1260A-4R7Y
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
SRF1260A-4R7Y
Part Number : SRF1260A-4R7Y
Manufacturer : J.W. Miller / Bourns
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : SRF1260A-4R7Y More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Depth : 12.5 mm
Width : 12.4968 mm
Length : 12.5 mm
Shielding : Shielded
Inductance : 4.7 µH
Composition : Wirewound
Case/Package : Nonstandard
Current Rating : 7.18 A
Test Frequency : 100 kHz
Military Standard : Not
Saturation Current : 9.71 A
Inductance - Series : 18.8 µH
Inductance - Parallel : 4.7 µH
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Inductors, Coils, Chokes - Arrays, Signal Transformers
Qty : 4891 In Stock
Applications : Power delivery Data center & enterprise computing
Mount : Surface Mount
Height : 6 mm
Packaging : Tape and Reel
Tolerance : 30 %
Resistance : 13.7 mΩ
Termination : SMD/SMT
Core Material : Ferrite
Max DC Current : 4.86 A
Number of Coils : 2
RMS Current (Irms) : 7.18 A
DC Resistance (DCR) : 13.7 mΩ
Height - Seated (Max) : 6.1976 mm
Max Operating Temperature : 125 °C
DC Resistance (DCR) - Series : 47.9 mΩ